Elektronický zabezpečovací systém
EZS – Elektronický zabezpečovací systém slúži najmä k ochrane majetku a osôb.
Pre koho je EZS určený
· rodinné domčeky
· obchody
· kancelárie
· rozsiahle a náročné aplikácie v priemysle
Čo Vám EZS prinesie
· okamžité odoslanie informácie o narušení priestoru na PCO
· rýchly prenos poplachových správ aj na Váš mobilný telefón
· minimalizácia Vašich rizík a strát práve vďaka okamžitej informovanosti
· nižšie poistné alebo vyššia plnenie pre Vás pri škodovej udalosti (u väčšiny poisťovní)
Ako EZS funguje
EZS zaregistruje každý pokus o neoprávnené vniknutie do stráženého objektu. Túto informáciu odovzdá na vopred určené miesta buď rádiovými prostriedkami, po telefónnych linkách, cez GSM bránu alebo prostredníctvom siete LAN / WAN. Takým miestom môže byť služobňa polície alebo strážnej služby vybavené pultom centrálnej ochrany (PCO), odkiaľ je potom zorganizovaný výjazd zásahovej jednotky.
Informáciu o vzniknutom alarme môžete dostať aj na Váš mobilný telefón alebo telefóny Vašich susedov.
Srdcom a riadiacou jednotkou každého systému EZS je ústredňa, ktorej veľkosť a výkon volíme s ohľadom na veľkosť stráženého objektu. Ústredne sú schopné obsluhovať množstvo slučiek, na ktorých sú pripojené koncové zariadenia. Podľa očíslovania a popisu slučiek sme schopní v prípade uverejnenia alarmu stanoviť, v ktorom mieste stráženého objektu došlo k narušeniu a vyhlásení poplachu. EZS môže mať ďalšie funkcie ako sú napríklad stráženie vzniku požiaru, úniku plynu, zaplavenia a ďalších stavov v objekte. EZS navyše stráži aj sama seba a poplach je tak vyhlásený aj pri pokuse o sabotáž na jednotlivých komponentoch. Proti výpadku elektrického prúdu je EZS chránená záložným zdrojom. Pri dlhodobom výpadku napájania je následne tiež vyhlásený poplach. Celý systém je možné jednoducho a intuitívne ovládať pomocou prehľadnej klávesnice alebo prostredníctvom bezdrôtových vysielačov.
Bezdrôtový systém
V objektoch, kde nie je vhodné vykonávať kabeláž, je možné inštalovať bezdrôtová
zariadenia, ktoré majú rovnaké funkčné vlastnosti ako "konvenčné". Každé koncové zariadenie je
vybavené vysielačom na batériu. Vysielače pracujú v úspornom režime a ústredni signalizujú
stav batérií. Výdrž batérií sa značne líšia podľa použitého systému.
Niekoľko mýtov o EZS
EZS má zložité ovládanie
Ovládanie EZS (alarmu) je rovnako tak jednoduché ako zadanie PIN do mobilného telefónu. Alarm pri odchode z objektu zapnete zadaním štvor alebo viac číselného kódu. Alebo jednoducho kartou. Pri príchode odblokujete alarm zadaním štyroch miestneho kódu absolútne zhodne ako je tomu práve u spomínaného mobilného telefónu, alebo pri výbere z bankomatu. Navyše budete pri príchode do objektu upozornení signálom, aby ste nezabudli zadať na klávesnicu prístupový kód.
EZS (alarm) každú chvíľu zbytočne húka
Áno, to sa môže stať. Ale iba u zle nastavených a navrhnutých alebo neudržiavaných systémov.
Nastavenie nie je nijako zložité, ale servisný technik, ktorý nastavenia vykonáva musí mať určité skúsenosti. Podobne je tomu i s navrhnutím systému a to najmä z hľadiska rozmiestnenie detektorov (snímačov) EZS. Údržbou sa tu myslí aj také veci ako občasné ometenie pavučín či ochrana snímačov pri maľovaní. Zabezpečovacie zariadenie, ktoré nefunguje, jednoducho nemôže plniť svoju funkciu a vaše
investícia do neho bola vynaložená úplne zbytočne. Tu je dôležité si uvedomiť potrebu správne nastavenie signalizácie, ktoré sa prejavia húkaním sirény. Ak bude u vás alebo v okolí niekoľkokrát do týždňa húkať siréna EZS, vy aj vaše okolie voči tomuto signálu otupíte. Čo sa následne negatívne prejaví napríklad práve v prípade, keď siréna u vašej EZS bude húkať "na ostro". Preto odporúčame vzájomnú vnímavosť a komunikáciu s okolím susedmi ohľadom vašej príp. ich EZS.
Alarm rovnako nikdy nechytia zlodeja
To je úplná pravda. K tomu alarm, resp. EZS však neslúži. EZS predovšetkým zabraňuje, prípade komplikuje potenciálnym zlodejom a iným narušiteľom stráženého priestoru vstup do objektu. Úlohou EZS je upozorniť na situáciu, kedy sa zlodej, resp. narušiteľ stráženého priestoru, pokúša prekonať inštalované mechanickej ochrany ako sú dvere, zámky či bezpečnostné sklá. Ak chcete zlodeja chytiť, potom si najmite ochranku.
Alarm stojí veľa peňazí
Absolútna výška investície, ktorú vynaložíte za EZS sa môže zdať relatívne vysoká. Porovnajte ju ale s hodnotou majetku, ktorý takéto EZS chráni.
Percentuálne zastúpenie jednotlivých druhov vlámania do domov a bytov:
· Cez vchodové dvere 20%
· Vyzdvihnutím pántov, alebo poškodenie rámov 55%
· Vniknutím cez viac či menej otvorené okná 11%
· Vniknutie rozbitím sklenenej výplne uzavretého okna 8%
S